najnowsze-info-bialystok.pl

Start roku szkolnego a epidemia koronawirusa

Start roku szkolnego a epidemia koronawirusa

31.08.2020, 14:49

W ciągu tego miesiąca uczniowie powinni iść do szkół oraz przedszkoli, jednak ciągle wahania rodzi epidemia koronawirusa, z którą staramy się walczyć od samego początku roku. Na pewno fakt, iż od marca uczniowie pobierają naukę nie wychodząc z domu, było jedną z przyczyn, przez które dało się zatrzymać w Polsce niekontrolowany przebieg pandemii. Mimo wszystko czy epidemia na obecną chwilę okazuje się już tak zrównoważona, by przygotować do użytku szkoły, przedszkola oraz żłobki a następnie przyzwolić uczniom na chodzenie na zajęcia?

Każdy ma swoje racje

Nie możemy podać jednoznacznej odpowiedzi, co może być najlepsze - zaproszenie uczniów do szkół, czy mus kontynuacji nauki online. Dla przykładu naukowcy i sceptycy mówią, że toż to właśnie dzieci łatwo rozsiewają różnego rodzaju wirusy a także bakterie, a placówki szkolne są perfekcyjnym siedliskiem infekcji. Dobrze znamy to - na zajęcia przybędzie jedno dziecko z przeziębieniem a potem choruje dużo więcej maluchów.

Zmęczeni kwarantanną głoszą, iż zatwierdzono wiele procedur, do których muszą przyzwyczaić się placówki szkolne, by mieć możliwość przyjąć swoich podopiecznych w tym miesiącu. Ale czy może okazać się to doskonałym pomysłem, aby ogromna liczba dzieci znalazła się w tej samej salce lekcyjnej? Czy możemy mieć pewność, że maluchy z najniższych klas będą umiały działać zgodnie z procedurami? Naukowcy obstają, że niekoniecznie.

Na naukę domową narzekają niektórzy uczniowie i ich rodzice. W głównej mierze kwarantanna dotknęła licealistów, którzy komunikują, że przez jakiś czas nauczania online będą niezbyt dobrze przygotowani do matury (patrząc na to z drugiej strony w tym roku maturalny egzamin nie przebiegł jakoś słabo). Kluczowe będzie także to, że nie każdy nastolatek będzie mieć komputer i Internet. W rodzinach wielodzietnych zdarza się tak, że w mieszkaniu do dyspozycji będzie jeden sprzęt komputerowy. Opiekunowie mogą mieć z tego powodu problem przy zorganizowaniu swoim latoroślom warunków do nauki w tym samym momencie.

Kwestie społeczne są również ważne. Szkolne placówki stanowią znaczący czynnik w rozwoju psychicznym dzieci. W szkołach uczymy się funkcjonować z ludźmi w społeczeństwie i ponadto uczymy się nawiązywać relacje oparte na przyjaźni. Jednakże przy aktualnej sytuacji problemy życia w społeczeństwie będą niekoniecznie kluczowe, bo najmocniej liczy się zdrowie dzieci, ich opiekunów i nauczycieli.

To od samych dzieci i szkolnej kadry zależeć będzie sporo

Postęp koronawirusa zależy na pewno od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały zasad narzuconych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz czy opiekunowie będą mogli to wykorzystywanie przepisów przypilnować. Niektórzy obstają, że zaproszenie dzieci do placówek oświatowych przyspieszy ekspresowy rozwój choroby, zatem w związku z tym placówki oświatowe zostaną wstrzymane już za moment. Należy oglądać nieustannie informacje, bo na samym początku roku szkolnego wiele może się zmienić.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij