najnowsze-info-bialystok.pl

Starcie z zanieczyszczeniem powietrza

Starcie z zanieczyszczeniem powietrza

17.11.2020, 09:20

Dzień Czystego Powietrza było można świętować raptem parę dni temu.Z tego właśnie powodu warto nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do dość dużego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który może okazać się dla ludzi naprawdę niebywale groźny. Organiczne trucizny, którymi oddychamy niemal codziennie, mają bez żadnych wątpliwości związek z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Bez dwóch zdań warto regularnie informować czym jest degradacja powietrza a także jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.

Raptem w kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Należy przede wszystkim mieć pojęcie, że dzisiaj w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem ze smogiem. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Większość smogu w naszym kraju produkujemy sami w naszych domach, o czym przypomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.

W dodatku, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki oznajmił, że produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, że problem ze smogiem i z koronawirusem możemy ze sobą bezspornie połączyć. Pandemia COVID najpierw ukazała się w obszarach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.

Jeżeli chodzi o smog bezsprzecznie należy także być świadomym tego, co zasadniczo jest kluczową tego przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu co niemiara szkodliwych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wszystkich kwestii jest niebywale istotna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij