najnowsze-info-bialystok.pl

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym jest?

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym jest?

16.11.2020, 08:27

Praktycznie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został uzgodniony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który celebrowany jest 16 listopada. Ta data, ma co roku sygnalizować, że z brakiem akceptacji na co dzień styka się bardzo dużo osób. Nakłanianie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest zachęceniem do tego, żeby zajęli się rozwiązaniem tego dużego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy przede wszystkim na tym, aby wykluczyć nietolerancję przez edukowanie, czy również tworzenie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie tolerancji i nakłonienie do braku poniżania osób dyskryminowanych.

Cała ta aktywność była spowodowana przez systematycznie pojawiające się zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, spotykają się właśnie te grupy, co stwierdzono na przestrzeni wielu lat. Objawy nietolerancji mogą być niewiarygodnie kłopotliwe dla osób dyskryminowanych, dlatego również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają informować o różnych sytuacjach, w których dochodzi do ataków, a także pomóc w wyszukaniu głębszych przyczyn ukazania się nietolerancji. Tego rodzaju przedsięwzięcia mają okazać się pomocne do tego, żeby dowiedzieć się, czym faktycznie jest respektowanie cudzych praw i cudzej własności, ale również otworzyć oczy na to, co to jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych. Ma także szkolić, nauczyć doceniania różnego rodzaju kultur, zrozumienia innych ludzi, ale także zamysłem tego typu działań jest umiejętności wysłuchiwania.

W jaki sposób celebrowano w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili wspólny manifest, w którym argumentują wielkie wsparcie dla osób, które doświadczyły werbalnej oraz fizycznej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice wspomogli swoim podpisem ten apel. Solidarność tego dnia będzie prezentowana przez zawieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie budynków, jak ogłosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W szczególności w tęczowych barwach został oświetlony Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij